Stožer civilne zaštite KZŽ smatra da odlazak u kupovinu prehrambenih i sličnih artikala u „velike centre „ nije vitalan obiteljski razlog sukladno točki II. e) Odluke o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka u Republici Hrvatskoj te pripadajućoj Odluci o izmjeni i dopuni navedene Odluke, osobito ne u općinu ili grad koji je značajno udaljen od mjesta prebivališta osim za osnovne životne namirnice koje ne postoje na području pojedine jedinice lokalne samouprave.

U svrhu rasterećivanja stožera civilne zaštite predlažemo da se propusnice za nabavu prijeko potrebnih namirnica izdaju za susjedne gradove i općine (ukoliko nema otvorenih dućana na području gdje osoba prebiva), odnosno da se ne izdaju u smislu putovanja iz jednog na drugi kraj Županije.