Prošlog vikenda u Hrašćini se održavala trodnevna manifestacija “1. hrašćinski astro”. Pod pokroviteljstvom KZŽ i Općine Hrašćina, a u organizaciji Kluba ljubitelja zavičajne baštine Hrašćina, po prvi puta organizirana je manifestacija takvog tipa inspirirana hrašćinskim meteoritom. Tijekom petka, subote i nedjelje posjetitelji su mogli uživati u vrlo zanimljivim i poticajnim izlaganjima predavača iz Varaždina i Zagreba. Od osnova orijentacija među zvijezdama, putovanja prema rubu svemira amaterskom astrofotografijom do kamenja koje pada s neba, posjetitelje Astra vodili su Dubravko Šincek, vrlo aktivan i nagrađivan planinar PD “Ravna gora” iz Varaždina, Saša Nuić, član Astronomskog društva “Beskraj” iz Zagreba i Tatjana Kren, znanstvenica i suradnica Zvjezdarnice Zagreb. Tomislav Lopotar i Borna Berta iz Istraživačkog centra Zagreb proveli su s djecom i mladima dvije radionice: Kako nastaju krateri na Mjesecu i Traganje za astereoidima. Tijekom radionica djeca su prošla sve faze znanstvenoistraživačkog rada: proučavanje fenomena, postavljanje hipoteze, osmišljavanje eksperimenta, eksperimentiranje i mjerenje, obradu podataka, crtanje grafova i zaključivanje na temelju rezultata mjerenja. Promatranje neba teleskopom moralo se zbog nepovoljnog vremena odgoditi za neko povoljnije razdoblje. Astro je završio dokumentarnim filmom “U sjenci Mjeseca” čiju je projekciju omogućio Boris Štromar, predsjednik Astronomskog društva “Beskraj”. U sva tri dana posjetitelji su mogli razgledati mjesto pada meteorita i za sjećanje na 1. hrašćinski asto ponijeti kući neki od suvenira koje je Klub ljubitelja zavičajne baštine Hrašćina osigurao. Organizatori su zadovoljni odazivom publike, naročito brojem posjetitelja izvan općine Hrašćina i nadaju se da će tradicionalnim organiziranjem započetog projekta staviti hrašćinski meteorit na zasluženo mjesto u zavičaju i šire jer, u svijetu poznati po prvom dokumentiranom padu čiji su djelići izloženi u najvećim zvjezdarnicama svijeta, prvi željezni i istraživani, hrašćinski meteorit usmjerio je razvoj astronomije kao znanosti i kao takav postao i ostao vrlo važan u znanstvenim krugovima.