Održana uvodna konferencija za početak realizacije projekta izgradnje Gerontološkog centra u Zajezdi

Početak velikog projekta, izgradnje Gerontološkog centra Zajezda vrijednog čak 13,6 milijuna kuna, obilježen je u utorak uvodnom konferencijom održanom u Područnoj školi Hrašćina.

Riječ je o projektu odobrenom u sklopu poziva „Unapređivanje infrastrukture za pružanje socijalnih usluga u zajednici kao podrška procesu deinstitucionalizacije – druga faza”, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Cilj projekta je omogućiti korisnicima – osobama starije životne dobi te osobama s invaliditetom, izvaninstitucijski oblik skrbi te omogućio njihov proces inkluzije i spriječila daljnja institucionalizacija novih korisnika.

Nositelj projekta je Hrvatski Crveni križ – Gradsko društvo Crvenog križa Krapina, a partneri su općine Budinščina, Konjščina i Hrašćina.

Uvodnoj je konferenciji nazočio i saborski zastupnik iz Krapinsko-zagorske županije Žarko Tušek koji je čestitao svima koji su od prvog dana bili involvirani u kreiranju ovog projekta, kandidirali ga i dobili odobrenje.

„Riječ je o doista kapitalnom projektu u smislu jačanja socijalne infrastrukture, pogotovo pomoći starijima u našem društvu. Prije nekoliko godina bilo je nezamislivo uopće sanjati o tome da bi se ovakav centar mogao otvarati u ovako malom mjestu kao što je Budinščina. Na tome čestitam načelniku Hercigonji, Gradskom društvu Crvenog križa Krapina i Davoru Šimunoviću, koji je prepoznao tu njihovu inicijativu. Naravno, čestitam i ostalim gradonačelnicima i načelnicima iz ovog dijela županije, Konjščine i Hrašćine koji su potpora u cijelom tom projektu. Današnji dan i uvodna konferencija prva je faza tog impresivnog projekta vrijednog gotovo 14 milijuna kuna, na kojeg svi moramo biti ponosni”, kazao je Tušek.

Podsjetio je da Vlada Republike Hrvatske na području Krapinsko-zagorske županije provodi niz mjera čiji je cilj jačanje socijalne infrastrukture i poboljšanje socijalnog standarda različitih skupina društva.

„Moram istaknuti da smo u proteklih nekoliko godina investirali, kroz različite operativne programe, nekoliko stotina milijuna kuna. Sve je to dio našeg programa iz 2016. godine s kojim smo izašli pred građane i vidimo da su to ljudi prepoznali na izborima koji su iza nas. Jednakim tempom nastavljamo dalje, kroz proigram „Europa nove generacije“. Kroz novu financijsku omotnicu možemo očekivati još desetine ovakvih projekata diljem naše županije. To će pojačati standard i poboljšati uvjete života naših najstarijih, a u urbanističko-arhitektonskom smislu poljepšati Zajezdu”, zaključio je Tušek.

Velimir Žunac, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, složio se da je riječ o projektu iznimno značajnom za ovo područje.

„Kao i tisuće drugih projekata u Republici Hrvatskoj koji su se već realizirali ili su u realizaciji, gledamo na to kao na veliki iskorak u Hrvatskoj. Imali smo 10,7 milijardi na raspolaganju, trenutno smo na 10,8 milijardi ugovora, dakle premašili smo 100 posto dodijeljenih sredstava i jako smo ponosni na tu činjenicu jer znamo da smo prije nekoliko godina bili u zaista lošoj situaciji. I ovaj projekt ovdje i mnogi drugi projekti koji se provode u cijeloj Krapinsko-zagorskoj županiji važni su za svaku jedinicu lokalne samouprave, pa tako i za ovu općinu. Ta skrb za starije i nemoćne osobe, za osobe s invaliditetom je jedna posebna dimenzija”, rekao je Žunac i nastavio:

„EU fondovi su poluga, mehanizam pomoću kojeg možemo unaprjeđivati sve segmente našeg društva, neovisno je li riječ o obrazovanju, o znanosti, gospodarstvu ili o socijalnoj politici. Ovdje je posebno važno što će ti ljudi osjetiti da su važni, da su dio zajednice, o njima će se skrbiti. Doista hvalevrijedan projekt koji će ova zajednica osjetiti, pogotovo korisnici projekta.

Radovan Hercigonja, načelnik Općine Budinščina, izrazio je zadovoljstvo što će Gerontološki centar biti izgrađen upravo na području ove općine.

„Mi i naši partneri, općine Konjščina i Hrašćina, ovim projektnim zadatkom pokrivamo područje triju jedinica lokalne samouprave. Prvenstveno, koristi će imati ljudi treće životne dobi koji će imati drugačiji, kvalitetniji model usluge, zadržavanja u centru na dnevnoj bazi i ispunjavanja svojih životnih ciljeva upravo ovdje. Zadovoljan sam što smo uspjeli nominirati ovaj projekt, dobiti bespovratna sredstva i što je ovo pilot-projektni zadatak na nivou Hrvatske”, istaknuo je Hercigonja.

Načelnik Općine Hrašćina, Branko Tukač, projekt je također ocijenio jako dobrim, kako za područje Hrašćine, tako i za susjedne, partnerske općine, ali i za novomarofsko područje.

„Takvi su projekti jako dobri za naša ruralna područja jer će se ljudima omogućiti da se bave dodatnim sadržajima, uz one koje su imali dosad, omogućit će im da se druže i imaju kvalitetniji, sadržajniji život. Zadovoljan smo što smo ušli u ovaj projekt i zahvaljujem GDCK Krapina i našim susjednim općinama. Zajedničko sudjelovanje u ovom projektu je pokazatelj da, bez obzira na različita politička opredjeljenja, možemo jako dobro surađivati, što smo već ranije dokazali, surađujući na nekoliko projekata!”, rekao je Tukač.

Mirko Krznar, načelnik Općine Konjščina svom je kolegi Hercigonji zahvalio što je Konjščinu uključio u ovaj važan projekt.

„Sve više općina, pa tako i općina Konjščina, postaje sve starija, imamo sve više ljudi treće životne dobi, na žalost i sve više samaca. Ovaj projekt će biti izuzetno bitan zbog njih, a onda i za nas lokalne čelnike koji ćemo kroz taj projekt riješiti dio njihovih problema. Iznimno sam zadovoljan ovim projektom i vjerujem da ćemo svi zajedno pridonijeti tome da se sve i obavi prema projektnom zadatku”, kazao je Tukač.

Okupljenima se obratio i ravnatelj GDCK Krapina, Davor Šimunović:

„Dosadašnjom provedbom projekta ishodovana je projektna dokumentacija, kreću radovi na rekonstrukciji stare škole, zatim i opremanje, a rezultat svega bit će kvalitetni prostori koji će biti na raspolaganju korisnicima. Uz to, kupit će se i specijalizirana oprema i vozila.”

Šimunović je dodao kako je izgradnja Gerontološkog centra u Zajezdi projekt iznimno važna za ovaj kraj i zajednicu jer će korisnici moći koristiti izvaninstitucionalni oblik socijalne skrbi, dnevni boravak i pomoć u kući, a jedna od usluga bit će i dostava obroka.

Provođenje ovog velikog, značajnog i vrijednog projekta počelu je u lipnju ove, a trajat će do travnja 2022. godine.