Filatelističko društvo “ZABOKY“ iz Zaboka i ovu je godinu, 3. travnja, organiziralo filatelistčiko obilježavanje Uskrsa uporabom prigodnoga poštanskog žiga s postajom križnog puta.

Akcija pod nazivom “ZAGORSKI KRIŽNI PUT“, pokrenuta 2008. godine, zamišljena je kao 14-godišnja filatelistička akcija: svaku godinu na Veliki petak FD “ZABOKY“ će u jednom mjestu Krapinsko-zagorske županije organizirati uporabu prigodnoga poštanskog žiga s prikazom jedne postaje križnog puta, te prigodnu filatelističku izložbu. U prigodnom žigu prikazane su postaje križnog puta. Zagorski križni put zamišljen je korištenjem slikarskog križnog puta iz opusa splitskog akademskog slikara Josipa Botterija – Dinija. Do sada je realizirano osam postaja križnog puta (2008. godine – Hum na Sutli, 2009. godine – Brestovec Orehovečki, 2010. godine – Bedekovčina, 2011. godine – Tuhelj, 2012. godine – Lobor, 2013. godine – Belec, 2014. godine – Mače), a ovogodišnja VIII. postaja filatelističkog Zagorskog križnog puta realizirana je u Hrašćini.

Autor svih dosadašnjih prigodnih poštanskih žigova Zagorskog križnog puta je Željko Stefanović koji je koloritna slikarska djela Botterija prilagodio crno-bijelom formatu prigodnoga poštanskog žiga. Svaki prigodni poštanski žig prati i prigodna poštanska omotnica, autor koje je također Željko Stefanović, na kojoj je prikazana reprodukcija originalnog Botterijevog djela, tako da se uporabom prigodnog žiga na prigodnoj omotnici dobiva jedinstveni filatelistiki suvenir.

Završna akcija Zagorskoga križnog puta trebala bi se dogoditi 2022. godine, dakle, godinu dana nakon XIV. postaje Zagorskoga križnog puta.
Izvor: www.fdzaboky.hr

Na slici možete vidjeti razglednicu koju su učenici 3. r. PŠ Hrašćina poslali predsjednici Županijske skupštine Krapinsko-zagorske županije i čija je fotografija objavljena na službenoj fb stranici KZŽ.

Po našim saznanjima to je jedinstvena akcija u svjetskim okvirima, koja se u Hrvatskoj provodi već treći put.
Naime, osim ovoga Zagorskog križnog puta, i Međimurskoga križnog puta, akcije koju je 2011. godine pokrenulo HFD “Zrinski” iz Čakovca, na Veliki petak 1998. godine provedena je jedinstvena filatelistička akcija KRIŽNOG PUTA koja se sastojala od korištenja 14 prigodnih poštanskih žigova u 14 različitih hrvatskih gradova. Tom nizu od 14 prigodnih poštanskih žigova je na kraju pridodan i žig SRETAN USKRS koji je u uporabi bio u Zagrebu na sam Uskrs.